Gymnázium Boženy Němcové

co je nového na Gybonu

Gymnázium Boženy Němcové > Projekty > Program celoživotního učení > Projekt Comenius: Divadlo a moderní umění: kulturní výměna mezi mladými Evropany

Projekt Comenius: Divadlo a moderní umění: kulturní výměna mezi mladými Evropany

Autor: Petra Zemanská | Publikováno 28. 3. 2015 000 17:53 | Kategorie: Aktuality, Program celoživotního učení, Projekty

V týdnu od 16. do 22. března se v rámci projektu Comenius uskutečnila první část výměny studentů mezi Gymnáziem Boženy Němcové a Lycée Frédéric Mistral. Studenti z avignonského gymnázia přiletěli již v pondělí do našeho hlavního města, Prahy, kde objevovali jeho krásy a moderní umění. Dvoudenní návštěva tohoto klenotu českých zemí byla zakončena návštěvou Národního divadla, kde společně s českými studenty zhlédli českou klasiku, operu Rusalka. Spolu se svými korespondenty se pak vrátili do Hradce Králové, kde strávili úterní noc.

Středeční dopoledne bylo zasvěceno nácviku divadelního představení Fantomima od Daniely Fischerové, které si francouzští studenti připravili. Toto představení předvedli v rámci Dnů Frankofonie během divadelního večera pořádaného v Městské knihovně. Skupina studentů Atelier théâtre Gybon pro tuto příležitost nacvičila hru ze sbírky Topografie od Noelle Renaud. Představení sklidilo potlesk a celý večer se nesl v duchu mezinárodní spolupráce, která byla podtržena účastí skupiny studentů z Tuniska.

Následující ráno studenti z Avignonu vyrazili navštívit českou gotickou perlu, Kutnou Horu, kde strávili celý den a kde mimo jiné navštívili Galerii Středočeského kraje. Pátek pak patřil společnému workshopu českých a francouzských studentů, výstupem z nějž bylo několik krátkometrážních loutkových filmů. Za zapůjčení loutek vřele děkujeme divadlu Drak.

Následný odpolední program v rodinách pak francouzským studentům ukázal, že Hradec Králové v ničem nezaostává za Prahou, či Kutnou Horou. Sobotní ráno pak Francouzi i Češi zamířili zpět do Prahy, kde společně navštívili ještě těch několik památek, které nestihli navštívit během předešlé návštěvy.

Jak výměna začala, tak také skončila, na půdě Národního divadla, tentokrát však Nové scény. Studenti zhlédli představení Podivuhodné cesty Julese Verna v provedení Laterny magiky. Následovalo dojemné rozloučení a následující ráno Francouzi opustili naši republiku a vrátili se zpátky do své divadelní domoviny.

Česká část výměny tak byla nanejvýš zdařilá a všichni studenti nyní netrpělivě očekávají část francouzskou, která se uskuteční ve dnech od 17. do 26. dubna 2015. Celý projekt je financován z grantu Evropské unie a na našem gymnáziu již probíhá druhým rokem.

Kryštof Žáček, S4.A

DSC_2163

Škola je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje Královéhradecký kraj

Všechna práva vyhrazena. Web vytvořil Dominik Žilka jako svoji maturitní práci v roce 2014.