Gymnázium Boženy Němcové

co je nového na Gybonu

Gymnázium Boženy Němcové > Aktuality > Nejlepší mladí hackeři v Česku studují na Gymnáziu Boženy Němcové.

Nejlepší mladí hackeři v Česku studují na Gymnáziu Boženy Němcové.

Autor: Radim Špilka | Publikováno 24. 4. 2018 000 9:37 | Kategorie: Aktuality, Soutěže

Dne 19. dubna 2018 se v areálu Policejní akademie ČR v Praze uskutečnilo národní finále 2. ročníku Středoškolské soutěže ČR v kybernetické bezpečnosti. Akci zorganizovala Pracovní skupina kybernetické bezpečnosti AFCEA s celou řadou státních, akademických a profesních organizací.

Vítězem celostátního finále se stal Ondřej Bleha z Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové. Těsně za ním se umístil Břetislav Hájek z Gymnázia v Českém Brodě a trojici vítězů uzavřel Ondřej Tesař ze Střední průmyslové školy elektrotechnické a vyšší odborné školy v Pardubicích. Na čtvrté místo obsadil Vadim Kablukov z Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové.

Ceny prvním pěti studentům předávali zástupci státu, do jejichž gesce kybernetická bezpečnost a obrana spadá. Pozvání ke slavnostnímu vyhlášení přijali a ceny předali vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Ing. Vladimír Dzurilla, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Ing. Dušan Navrátil, za Armádu České republiky brigádní generálka Lenka Šmerdová a zástupce Bezpečnostní informační služby.

Studenti, kteří se umístili v první patnáctce, dostanou pozvání k letním soustředěním na spolupracujících vysokých školách. Na základě výsledků těchto workshopů, zaměřených nejen na technickou stránku věci, ale i na komunikační, prezentační a sociální dovedností, bude sestaven tým, který bude reprezentovat Českou republiku na Evropském finále naplánované evropskou agenturou ENISA na říjen 2018 do Londýna. Vítěz Ondřej Bleha se automaticky stává členem reprezentace.

Oficiální výsledky jsou zveřejněny na webu soutěže – www.kybersoutez.cz.

Rozdíl mezi Hackingem a Crackingem

Hacking je v IT nejvyšší úrovní technických dovedností. Když někdo „hackuje,“ znamená to, že jeho programátorské znalosti jsou na velmi vysoké úrovni. Při hackingu jsou využívány promyšlené techniky k tomu, aby programátor se současnou technologií dosáhl efektivnějších a lepších výsledků. Na samotném hackování tak není nic nelegální. Právě naopak, kdo umí hackovat, je v IT průmyslu velmi ceněn.

Na druhé straně cracking již nelegální je. Pokud někdo, kdo umí hackovat, použije své technologické znalosti k tomu, aby se obohatil nebo někomu uškodil, jde již o cracking. Hacker, který páchá tuto ilegální činnost, se tedy automaticky stává crackerem.

Škola je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje Královéhradecký kraj

Všechna práva vyhrazena. Web vytvořil Dominik Žilka jako svoji maturitní práci v roce 2014.