crusader.systems
Pavel Kříž

Little-PonyProg  ]  
modifikace programátoru
 
Projekty  
   Anemometr
   Vzducholoď
Softwarové
projekty  
   Tvorba WWW
   Homepages na gybon.cz
Software
pro Linux  
     ProgATM
     Slovník
     speech-xmms plugin (eng)
Typy, triky  
   Little-PonyProg

 

 

!!! Zmena kodovani cestiny !!!
     

Úvod

Velice se mi zalíbila konstrukce programátoru sériově programovatelných pamětí a mikrokontrolerů od Lanconelli Open Systems.

Přestože škála obvodů, které jsou podporovány, je široká, došel jsem k závěru, že mi postačí možnost programovat sériové EEPROM se sběrnicí I2C (24Cxx) a mikrokontrolery Atmel AVR.

Problém

V takovém případě je však modulární řešení programátoru, které má v původní konstrukci jistě své opodstatnění, poněkud zbytečné. Problém nastává v tom, že nelze mít připojené oba původní moduly současně. Bylo tedy nutné upravit modul pro I2C EEPROM, ve kterém jsou signály MISO a MOSI pro AVR propojeny pro obsloužení signálu SDA u EEPROM.

Obvodové řešení

Úprava je poměrně jednoduchá a spočívá v přidání jedné diody a jednoho rezistoru do modulu pro EEPROM.

Viz upravená schémataMechanické řešení

Znovu chci zdůraznit, že moje verze programátoru není řešena modulárně. Celé zařízení je zapojené jako při současném připojení 2 modulů původního programátoru.

V rámci možností jsem minimalizoval rozměry programátoru (při použití běžných součástek) na destičku univerzálního plošného spoje o rozměrech 38×53 mm. Zapojení je realizováno "vrabčím hnízdem" ze strany plošného spoje. K plošnému spoji je přímo přiletován konektor D-SUB 9 pro připojení k sériovému portu PC. Na desce se nacházejí precizní patice DIL8, pro zasunutí programované paměti EEPROM, a DIL20, pro Atmel AVR v pouzdru PDIP20. Podle potřeby je také možno osadit konektor pro programování AVR v aplikaci (ISP). Vzhledem k nejednotnému typu i zapojení konektoru, konkrétní provedení neuvádím (viz např. Atmel Application Note AVR910: In-System Programming). Tento konektor je rovněž možno použít pro připojení dalších "pseudo-modulů" pro programování AVR v jiných paticích (zapojení viz domovská stránka PonyProgu).

Doufám, že nemusím zdůrazňovat, že pokud máte programátor zapojen, může v něm být zasunut pouze jeden obvod!

Upozornění

Výše popisovaná úprava byla testována pouze s EEPROM Microchip 24LCxx (rozšířený rozsah pracovního napětí). Je možné, že se staršími verzemi budou problémy. Také některé sériové porty mohou způsobit nefunkčnost programátoru (zničit ho nemohou), protože ve směru programátor->PC není dodržena norma velikosti napětí pro logické úrovně.
Jakékoliv připomínky uvítám na pavkriz@proxy.gybon.cz.

 
Foto
Pokud o sobě některý programátor může tvrdit, že je kapesní, pak je to právě tento!


nahoru
nahoru k menu